Technologia dbająca o nasze zdrowie i kondycję

Każdy z nas zna już technologię, która pozwala otrzymać spersonalizowaną informację o ilości przemierzonych kilometrów, ilości godzin spędzonych przed ekranem, ilości snu, czy nawet zdrowym limicie głośności słuchanej muzyki.

Dlaczego to robimy? Śledząc fizjologiczne parametry naszego organizmu możemy świadomie je kontrolować. Czemu może służyć taka kontrola? Mając informację o stanie obecnym możemy udoskonalać.

Psychofizjologia 

Nasze ciało i umysł wzajemnie na siebie wpływają. Zła forma fizyczna często generuje zły nastrój, brak chęci do pracy.Stres powoduje, że ciało jest spięte, czujemy się zmęczeni. Czasami, gdy nie potrafimy się skupić „odlatujemy myślami”, jesteśmy znużeni, zasypiamy. Czasami, gdy nasz organizm jest pobudzony nie potrafimy zatrzymać uwagi na dłuższą chwilę, wyciszyć się, wyrównać oddechu.

Dokonując pomiaru fizjologicznego możemy zrozumieć i modyfikować wzajemną zależność między naszym zachowaniem a fizjologicznym funkcjonowaniem.

Jak działa EEG Biofeedback?

Biofeedback jest informacją zwrotną o naszym poziomie wyciszenia, koncentracji, relaksu. Trening opiera się na monitorowaniu fal mózgowych mechanizmem EEG. 

Jeśli czuje, że na moje codzienne funkcjonowanie źle wpływa stres muszę popracować nad obniżaniem napięcia. Próbując technik relaksacyjnych mogę obserwować jak zmienia się częstotliwość poszczególnych fal w moim mózgu. Jeśli ustawię próg wyciszenia, który chcę osiągnąć będę nagradzany za wszystkie udane próby. Powtarzalność czynności pozwoli na jej automatyzację – to znaczy, że mózg i ciało szybciej i łatwiej osiągną wyciszenie. 

Jeśli nie mogę się skupić na lekcji, często oglądam widok za oknem i rozmyślam o wakacjach muszę zmienić nauczyciela lub bardziej się zmobilizować, pobudzić do działania. Na treningu otrzymam pozytywny feedback w postaci punktów, grającej muzyki lub szybko jadącego auta jeśli osiągnę oczekiwany poziom mojego skupienia, który wyznacza częstotliwość fal.

Elektrody umieszczone na skórze głowy, odczytują aktywność mózgu i przekazują do systemu. Oprogramowanie przekształca osiągane parametry w uzyskiwane punkty. W zależności od wyniku system przyspiesza, spowalnia lub zatrzymuję symulację ruchu, muzykę itp.

Układ nagrody

Wykorzystana w treningach biofeedback technika behawioralna polega na nagradzaniu pojawienia się oczekiwanego zachowania lub stanu – skoncentrowania, uspokojenia itd. Organizm oczekując i otrzymując nagrodę uwalnia dopaminę zwaną hormonem szczęścia – odczuwamy przyjemności, spokój. Uzyskując taki stan naszego organizmu możemy pozytywnie stymulować motywację i wpływać na procesy poznawcze.

Efekty treningu

Dlaczego warto? Jak mówią – trening czyni mistrza!

Jeśli jesteś mamą poszukującą wsparcia dla swojego dziecka, skorzystaj. Możesz uzyskać poprawę koncentracji uwagi, wyciszenie, samokontrolę Twojej pociechy a przyjazna forma gry zachęci i zmotywuje do działania. Jeśli codziennie zmagasz się z dużym stresem, skorzystaj. Możesz wyćwiczyć wprowadzanie się w stan relaksu, uspokajanie oddechu i ograniczyć zbędne napięcie. Multimedialne dodatki w postaci ulubionej muzyki dodadzą motywacji. Jeśli praca wymaga od Ciebie ogromnych nakładów skupienia, które trudno uzyskać, skorzystaj. Dzięki biofeedback wzmocnisz zasoby i poprawisz komfort pracy.

Terapia

Współczesna nauka i technologia pozwalają nam na osiąganie dużo większej samokontroli i poziomu samodoskonalenia udostępniając coraz to nowe narzędzia. Dostępność, atrakcyjność, łatwość użycia i uczucie polepszenia jakości naszego życia to pewnie nie jedyne zalety nowoczesnych rozwiązań.

Należy mieć jednak na uwadze, że proces rozwoju czy terapii powinien podlegać profesjonalnemu nadzorowi. Ważna jest prawidłowa diagnoza potrzeb oraz dobór zastosowanych metod. Często dla polepszenia jakości naszego życia nie wystarczy jedna z nich. 

Recommended Articles